Местни забележителности

Културно-исторически паметници

„Светилището на Орфей”, с. Татул

tatul1

tatul2

На около 20 км. източно от Момчилград в местността „Асара” край с. Татул е разположен впечатляващ култов комплекс, един от уникалните мегалитни паметници в Европа. Върху доминираща скала, до която водят изсечени в скалата стъпала е оформена куполна гробница с два гроба, които са покривани с плочи. По околните скали са издълбани много съоръжения, неразделна част от комплекса: зидове, ниши, кладенци за поставяне на дарове, легло за главния олтар на светилището, множество предмети, свързани с древните култове /глинени човешки идоли, прешлени за вретено, костни ашици, предмети от бронз и др./

 

Работно време:

Понеделник – Неделя 09:00 ч – 20:00 /лято/

Понеделник – Неделя 09:00 ч – 17:00 /зима/

Вход: Безплатен в деня на фестивала „Нощта на Орфей”

За ученици – 1 лв.

За възрастни – 3 лв.

Беседа – 10 лв.

Тел. за връзка: 0888 52 84 67

Харман кая

harman

harman2

Това е скално изсечено светилище, разположено на невисоко плато на около 2 км. Източно от с. Долна Чобанка. В близост са формирани две малки пещери. Ранните археологически струпвания на скални фрагменти се отнасят към късноенеолитната епоха. Из цялата площ се забелязват изсечени в скалите съоръжения – помещения, кръгли и трапецовидни ниши, гробници, щерни, концентрични кръгове, наподобяващи слънчев часовник, жертвеници, басейни, стъпала.

Скални ниши, с. Неофит Бозвелиево

skali1

skali2

 Нишите са разположени на открояваща се скала вдясно от пътя в посока към с. Лале. Издълбани са на достъпно място, във варовик, което се  среща сравнително рядко. Те са 11 на брой, разпределени на 2 нива. Сред тях има и недовършени, което дава възможност да се проследи начинът на изсичане. На хълма непосредствено над скалите с нишите има разрушено светилище, районът е осеян с керамика.

Такива скални ниши, изсечени в скалите, могат да се видят още в с. Татул, с. Равен, с. Биволяне, с. Чайка, с. Чайка, с. Друмче, с. Обичник, с. Чуково и с. Чомаково. Част от тях са в съседство със скални гробници /при с. Равен, с. Биволяне и Момчилград/ и светилища.

Ритуален камък – Шарапана

sharapНамира се край махала „Гузоллар” на с. Вряло и е изцяло запазена. Шарапаната се състои от два басейна, разположени стъпаловидно и свързани чрез улей. Единият е с кръгла форма, а вторият басейн под него е с елипсовидна форма. Предполага се, че шарапаните датират от 700-800 г. преди н. е. и са се използвали за преработка на грозде във вино. Те са издялани в скалите преливници, преси за изтичане на ритуален, свещен гроздов сок, който се е пиел а съответните празници. Виното е било свързано с култа към бог Дионисий и орфическите вярвания.

Големият и Малкият казан

kazan1

kazan2

Те се намират в местността „Казан беюг'' край махала Въз на с. Равен. До обекта може да се достигне до ясно открояваща се пътека, непосредствено преди първите къщи на махала Въз от с. Равнец. В местността „Казан беюг" се извисява комплекс от интересни скални образувания, разположени върху левия бряг на р. Казан дере, с височина над 30 м. В района има множество изсечени в скалите съоръжения – проходи, жертвеници, жлебове, улеи, трапецовидни ниши и добре запазена гробница с жлеб за затваряне.

Средновековна крепост „Асара"

asar1

asar2

Средновековна крепост, изградена през ХІ-ХІІ век на доминираща височина в района на рудник „Звездел", с. Ралица. Открояват се останките на две големи кули, като в едната от тях има следи от жилищни щения и параклис. На по-късен етап двете кули са свързани чрез крепостна стена. Голяма част от стените на крепостта са били дървени. Две кули са свързани чрез проход, изсечен в скалите. По време на извършените археологически разкопки в параклиса е открита уникална икона от ХІ век, основата на коята е изработена от еленова кост, а върху нея са монтирани прецизно изработени медальони с образи на светци, с обкови от злато и сребро и ажурни инкрустации.

job icon

МБАЛ "Д-р Сергей Ростовцев"

Тракийско светилище (Татул)

Източни Родопи

Побратимени общини

Община ИзмитГоляма Община БурсаОбщина БайрамичОбщина БорноваОбщина Язмос

Последвайте ни в Facebook

Контакти
 

Адрес:   гр. Момчилград,ул. "26-ти декември" №12 

област Кърджали, п.к. 6800

Е-мейл:  Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. 

Е-мейл:  Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Кабинет на кмета

Телефон:  03631/ 6051 и 03631/ 7841 Факс:  03631/7849

Горещ телефон

Телефон:  03631/6527  Факс:  03631/7019