Основно училище "Васил Левски" - с. Равен
По данни от архива, образователното дело в с.Равен е поставено през 1942 г. От 1948 г. училището се води като Държавно малцинствено турско първоначално училище, а от 1957 до 1964 година училището се именува като Народно основно турско училище и по-късно се преименува на Основно училище и носи името на една от най- обаятелните личности на Вьзраждането – Васил Левски.
До началото на 1950 година учениците са разпределени по отделения от I-во до IV-то, след което се преминава към класна форма на обучение.
От документацията, намираща се в училище, около 17 000 възпитаници до момента са преминали през училището, за които са положили усилия стотици учители и 14 директори.
Първият директор, назначен официално за учебната 1950/1951 година е бил г-н Своев. Директорът с най- дългогодишен стаж /30 години/е госпожа Нигяр Салих, а от 2010 година до момента директор на училището е г-жа Гюлюзар Исмаил.
От началото на 60-те до средата на 90-те години броят на учениците е най-голям, който годишно варира от 250 до 360 ученици. След това, за съжаление, започва спад в броя на учениците.
През 2014/2015 учебна година в ОУ „Васил Левски“, с.Равен се обучават 61 ученици от 1. до 8. клас, в дневна форма на обучение в 7 самостоятелни паралелки – три паралелки в начален етап и четири паралелки в прогимназиален етап от селата Равен, Биволяне, Вряло, Чобанка, Горна и Долна Чобанка, Татул.
Училището е със статут на „средищно“, на едносменен режим със целодневна организация на учебния ден за учениците от 1 до 8 клас в две сборни полуинтернатни групи съответно в начален и прогимназиален етап.
Училището разполага с модерно обзаведени по различни проекти класни стаи, кабинети и физкултурен салон. В момента продължава работата по програми и проекти към МОН : проект„ Подобряване качеството на образование в средищните училища чрез въвеждане на целодневна организация на учебния ден”, НП „На училище без отсъствия“, мярка „Без свободен час“, НП „ИКТ в училище“- интернет достъп, НП„Оптимизация на училищната мрежа”, модул „Оптимизиране на вътрешната структура на училищата и самостоятелните общежития“, към ДФ „Земеделие“ – схема „Училищен плод“.
Основно училище „Васил Левски” продължава да съхранява своите критерии за ценности и да ги съизмерва с идеалите , които ни е завещал Апостола. Човешките идеали, култът към словото винаги е бил източник на хармония, а училището винаги е било средището, където словото отключва знанието – тази необятна вселена, внушаваща усещането за вечност.ю