На основаниe чл.4 ,ал.2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда, Община Момчилград уведомява населението на град Момчилград, че има намерение да осъществи следното инвестиционно намерение:
„Благоустрояване на кв.21 - улици, ВиК и осветление”- гр.Момчилград.
Възражения, относно реализацията на инвестиционното предложение се приемат в 14 дневен срок на адрес:
- РИОСВ – ГР.ХАСКОВО ,УЛ.’’ДОБРУДЖА’’№14, ет. 5 и тел.038/60 16 14. e-mail: [email protected]
или на адрес:
- Община Момчилград, ул.”26-ти декември”№12,
тел.03631 / 78-67
ПРИЛОЖЕНИЕ №2
към чл.6
I.Информация за контакт с възложителя:
1.Име ,ЕГН ,местожителство,гражданство на възложителя – физическо лице , седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице.
Община Момчилград , Булстат:000235984
2.Пълен пощенски адрес.
гр.Момчилград ,п.к. 6800 , ул.”26-ти декември”№12
3.Телефон ,факс и e-mail.
тел.03631/7841;факс:03631 / 7849; е-mail:[email protected]; [email protected].
4.Лице за контакти .
инж. Севдалин Огнянов, 6800, гр. Момчилград, ул. “26-ти Декември” №12, зам. кмет на Община Момчилград 03631/7867 gsm: 0888/608668
II.Характеристики на инвестиционното предложение:
1.Резюме на предложението.
Предмет на настоящото инвестиционно предложение е изграждане на нова улична, водопроводна и канализационна мрежа, както и улично осветление в новоизграждащия се квартал 21 в град Момчилград.
Част Пътна
Към настоящия момент на терена на новоизграждащия се квартал 21 няма изградена никаква инфраструктура. При стартиране на строителството е необходимо изземване на хумусния пласт почва от 20 см. и почистване на терена от дървета и храсти, както и разрушаване на масивната стоманобетонова ограда.
Ново проектираните улици са между нова о.т. 794 (о.т. „А") и нова о.т. 789 (о.т. „В"); Удължението на улица „Хаджи Димитър" е от нова о.т. 778 до нова о.т. 783, а уширението от нова о.т. 794 (о.т. „А") до нова о.т. 778 (о.т. „С").
Габаритите на проектните улици са:
- Улица от о.т. „А" до о.т. „В" - платно за движение 6.00м,
тротоари 2x1.50м. и дължина на участъка – 270. 38 м.
- Улица от о.т. „С" до о.т. „D" - платно за движение 6.00м, тротоари 2x1.50м. и дължина на участъка – 270. 31 м.
- Улица от о.т. „Е" до о.т. „F" - платно за движение 6.00м, тротоар от дясно 1x3.50м. и дължина на участъка – 63. 53 м.
Платното за движение на улиците от о.т. „А" до о.т. „В" и от о.т. „С" до о.т. „D" са укрепени от двете си страни с бетонови бордюри 18/35/50, а тротоарите от към имотните граници с бордюри 8/16/50.
Улицата от о.т. „Е" до о.т. „F" укрепена от двете си страни с бетонови бордюри 18/35/50, а тротоара от към имотните граници с бордюри 8/16/50.
Съществуващата улица „Хаджи Димитър" се предвижда да се ушири от 5.00м на 6.ООм от към ново проектираните улици, като за целта се предвижда да се положат нови бетонови бордюри 18/35/50 и се изгради нов тротоар с ширина 3.50м.
Предвижда се улиците да се изградят със следната конструкция на настилката:
- баластра - 35см., трошен камък-15см., асфалтобетон неплътен (биндер) - 4см. и асфалтобетон плътен - 4см.
Част Водопровод
Изпълнението на предвидената за изграждане водопроводна мрежа ще е от полиетиленови тръби с висока плътност (ПЕВП) с различен диаметър. Общата проектна дължина на нов водопровод е 627.75 м. По трасето на водопровода са предвидени противопожарни хидранти, сградни отклонения и опорни блокове. Противопожарните хидранти по съществуващите водопроводите са малко на брой и на голямо разстояние един от друг и не отговарят на изискванията на Наредба № 2 -"Противопожарни строително - технически норми". Предвиден е монтаж на нови с надземна част и чупещо тяло. Предвижда се при изграждането на съответен водопроводен участък да бъдат изградени и всички сградни отклонения към този участък. В хоризонталните и вертикални чупки на водопроводите и тройниците при отклоненията са предвидени бетонови блокове, които поемат силите от водното налягане в тръбите. Такива блокове се предвиждат и при намалителите (при преход от по-голям към по-малък диаметър и заглушките).
Част Канализация
Канализацията представлява съвкупност от тръбна мрежа, различни видове ревизионни шахти, преливници и други съоръжения зависещи от характера на терена, вида на отпадъчните води, климат и др. Канализационната мрежа и съоръженията към нея се разполагат по възможност по оста на улиците в урбанизираните територии, с минимално земно покритие поне два метра, освен ако специфичен терен не налага друго разположение. Канализацията трябва да е на по голяма дълбочина от останалата техническа инфраструктура, като се спазва необходимите правила и норми за разполагане на технически проводи и съоръжения в населени места. Водопроводните мрежи и съоръженията към нея се разполага в страни от оста на улицата на разстояния определени по правила и норми за разполагане на технически проводи и съоръжения в населените места. Минималните отстояния ще са съобразени с изискванията за задължителните отсточния между подземните комуникации в хоризонтално и във вертикално отношение. Град Момчилград е разделен приблизително на три части компактно. Теренът е разнообразен, но със сравнително еднопосочен наклон към западната част на града, където е и най-близкия водоприемник. Канализацията е проектирана от РЕ и РР тръби и шахти.
Нормалното функциониране, наблюдение и поддържане на канализационната мрежа изисква да се предвидят и изградят следните съоръжения:
- Ревизионни шахти, които са необходими за наблюдение на работата и състоянието на мрежата и извършване на необходимите експлоатационни мероприятия. Те се изграждат в началото и края на канализационните клонове, в хоризонтални и вертикални чупки, при промяна на диаметъра и наклона на канали и на прави участъци.
- Събирателни шахти, които се изграждат на места на присъединяване на канали с по-големи диаметри.
- Каскадни шахти, които са предвидени в участъци с големи наклони с оглед намаляване на скоростите.
- Дъждоприемни шахти и решетки, които ще приемат падналите атмосферни води при смесената и дъждовната канализация.
Канализационната мрежа е трасирана по оста на улиците. Ревизионните шахти са предвидени във всички чупки ( вертикални и хоризонтални ) по трасето на мрежата, при промяна на диаметъра на тръбите, за връзка между отделните клонове, както и в правите участъци на клоновете през съответните разстояния, зависещи от диаметрите на тръбите. Ревизионните шахти за тръби с диаметър до 600 мм са кръгли и се изпълняват от сглобяеми елементи по съответната номенклатура. За тръби с диаметър над 600 мм ревизионните шахти са правоъгълни или многоъгълни.
За спазване на допустимите дълбочини на полагане и скорости са предвидени шахти с пад, както на възлови кръстовища, така и на междинни шахти. При получени дълбочини на канализацията под 2.00 метра се предвиждат бетонови кожуси.
На осовите кръстовища в понижените части на улиците и площадите , както и по дължината на уличните ригули между пресечките са предвидени дъждоприемни шахти с утаителна част и с чугунена решетка.
Част Електро
Обща дължина на проектираното улично осветление е 660м. Захранването на обекта ще се осъществи от МНН на указания ТП посредством кабел САВТ 3х16мм2. В основата на всеки стълб, на височина 0,50м от кота „терен“, ще се монтира клемна кутия за улично осветление(ККУО), на която ще се монтира клеморед за входния и изходния кабел и кабела за присъединяване на осветителите. Всички стълбове и осветителни тела се заземяват с „PE” жило на захранващия кабел. Захранващите кабели ще се положат в изкоп 0,7м/0,4м по тротоара, като всички пресичания и сближавания се изпълняват при спазване изискванията на Наредба № 8 на МРРБ за правила и норми за разполагане на технически проводи и съоръжения в населени места. Под улични платна или терени, където се движат транспортни средства, кабела се полага на дълбочина 1,0м. На 0,25м над кабела се поставят сигнална и предупредителна лента. Всички кабели се изтеглят в PVC тръба, а под пътно платно в метална тръба.
2.Доказване на необходимостта от инвестиционно предложение.
Изграждането на инфратсруктура в новоизграждащия се квартал 21 е необходимо за да се:
• осигури достъп до ново обособените УПИ, като за целта са проектирани два броя нови улици и удължение и уширение на улица „Хаджи Димитър", намираща се в северната част на новоизграждащия се квартал;
- осигури осветеността на цялата новоизградена улична мрежа в квартал 21;
• покрият питейно-битовите нужди на населението, чрез изграждане на водоснабдителна мрежа в ново обособените УПИ;
• отвеждат замърсените битови отпадъчни води до мястото на пречиствателната станция за отпадни води и където след съответното пречистване в степен отговарящо на категорията на водоприемника да бъдат заустени. Това ще намали замърсяването на подземните и повърхностните води в района. С проектирането на новата канализация ще се постигне значително намаляване на повърхностния отток създаващ проблеми в населеното място.
Изграждането на нова канализационна мрежа на населеното място с пречиствателните съоръжения към канализацията, е необходима предпоставка, както за благоустрояването на града, така и за подобряване на санитарно хигиенното му състояние и опазване на околната среда от замърсяване.
Инвестиционното предложение ще спомогне за цялостно подобряване условията на живот на населението на град Момчилград.
3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.
Проектът е съобразен с подробните устройствени планове, които са одобрени със следните заповеди на кмета на Община Момчилград: Заповед № 12/11.01.2012 г. и Заповед№ 140/28.03.2012 г.
4.Подробна информация за разгледани алтернативи.
Характерът на инвестиционното предложение и предложените методи на строителство не налагат търсенето на други алтернативи на така предложените.
5.Местоположение на площадките, включително необходимата площ за временни дейности по време на строителството.
Инвестиционното предложение ще се реализира на територията на община Момчилград, в регулационните граници на град Момчилград, землище Момчилград с ЕКАТТЕ 48996, в квартал 21.
Канализацията, водопроводните клонове, уличното осветление, пътните платна и тротоарите предвидени за изграждане са предвидени върху терени, които са общинска собственост.
Със Заповед № 12/11.01.2012 г. на кмета на община Момчилград е одобрен проект за изменение на ПУП-ПРЗ на УПИ IХ-221,кв.21 по плана на гр.Момчилград, с който се обособяват нови 17 броя УПИ с номера от XI до XXVII за жилищно строителство и обслужващи улици към тях. За обслужване на парцелите са предвидени обслужващи улици от нова о.т. 783 до нова о.т. 778 на ул."Хаджи Димитър".
За същия квартал 21 има второ изменение , като със Заповед № 140/28.03.2012 г. на кмета на община Момчилград е одобрен проект за изменение на ПУП-ПРЗ на УПИ X кв.21 по плана на гр.Момчилград, с който се обособяват нови още 14 броя УПИ с номера от XXVIII до ХLI за жилищно строителство и обществена сграда - Център за настаняване от семеен тип , (ЦНСТ в УПИ с №ХХХII- предвиден за около 20 души ) и обслужващи улици към тях. За обслужване на парцелите са предвидени обслужващи улици от нова о.т. 789 до нова о.т. 797 на ул."Хаджи Димитър"
Подробното местоположение може да се види от приложения картен материал към проекта.
6.Описание на основните процеси / по проспектни данни/, капацитет.
Настоящото предложение е за изграждане на два броя нови улици и удължение и уширение на съществуващата улица „Хаджи Димитър". Ново проектираните улици са между нова о.т. 794 (о.т. „А") и нова о.т. 789 (о.т. „В"); между нова о.т. 778 (о.т. „С") и нова о.т. 783 (о.т. „Б"). Удължението на улица „Хаджи Димитър" е от нова о.т. 778 до нова о.т. 783, а уширението от нова о.т. 794 (о.т. „А") до нова о.т. 778 (о.т. „С"). По цялото трасе на улиците ще се изграждат успоредни водопроводна и канализационна мрежи.
Преди започване на изкопните работи и строителството на отделните участъци на водопровода се извършва подготовка на трасето:
Разваляне на уличната настилка (за сградни отклонения - разваляне на тротоарната настилка).
Извършва се по дължина на участъка и то само върху мястото, където ще се прави изкопа. Ширината на ивицата развалена настилка трябва да бъде с 30 - 40 см по-голяма от широчината на предвидената траншея.
Подготовка на площадки за депониране на изкопаната пръст (мястото им се посочва от общинските власти).
Подготовка на площадки за складиране на тръби, материали и др.
След приключване на подготовката се извършват изкопните работи по участъка на водопровода - прокопаване на траншеята, в която ще се полагат тръбите, както на основния водопровод, така и на сградните отклонения.
Изкопът е предвиден с неплътно укрепване.
По цялата дължина на разглежданите в разработката водопроводни участъци е предвидена пясъчна подложка - 10 см под самата ПЕВП тръба и отстрани на тръбата. Целта е да не бъдат наранени тръбите от камъни и да се осигури плътно лягане на тръбите върху дъното на изкопа. Оформената по този начин пясъчна подложка увеличава товароносимостта на тръбите спрямо статичните и динамичните пътни товари. Изпълнението й е абсолютно задължително.
Тръбите се засипват до 30 см над темето с дребнозърнеста фракция. На тази засипка се
извършва леко трамбоване с ръчна трамбовка. Останалата част от траншеята се засипва
механизирано с нестандартна баластра. Предвидено е механично валиране на баластрата.
Накрая се възстановяват съответните улични и тротоарни настилки, както и зелените
площи.
След полагане на водопровода и канализацията е предвидено да се изпълни асфалтовата настилка съгласно проекта по част пътна:
Предвидено е плътно укрепване на всички изкопи в земни и слабоскални почви и неплътно укрепване в средноскални почви. Изпълнението на водопровода и канала ще става в отделни изкопи, като не може изкопите в един и същи участък да се извършват едновременно. Изкопите за успоредно разположени водопроводни и канализационни тръби трябва да се изпълняват последователно а не заедно, като първо се изпълнява канализацията, следва обратно засипване и изпълнението на водопровода от съответния участък. При обратното засипване да се прави трамбоване на пластове през 20см.
7.Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.
Предвидено е достъпът на транспортнте средства до строителната площадка да се извършва по съществуващата улица „Хаджи Димитър”.
8.Програма на дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване и последващо използване.
Дейностите свързани с изграждането на цялата инфраструктра (улична мрежа, ВиК и улично осветление) в новоизграждащия се квартал 21 са подробно описани в техническата документация - работните проекти на отделните части.
9.Предлагани методи за строителство.
При изграждане на уличната и ВиК мрежата са съобразени:
• Дълбочината на полагане на тръбите, която трябва да бъде минимум на 1‚50 м и във всеки случай е обект на оценка в зависимост от натоварването от транспортните средства‚ от опасността от замръзване‚ от диаметъра на тръбопровода.
• Изисквания към изкопите - ширината на изкопите трябва да бъде достатъчна‚ за да позволи правилното разполагане на дъното и лесно свързване на различните елементи на ВиК тръбите‚ ако се извършва на място. В случай‚ че няма по–точни проектни указания‚ ширината на дъното може да бъде равна на диаметъра на тръбите‚ увеличен с по 10 см и то двете страни. Дъното на изкопа трябва да бъде здраво. Преди полагане на тръбите‚ на дъното се полага слой от пресят пясък‚ с дебелина най–малко 10 см‚ върху който се полага тръбата. С материал от същия вид се насипва отстрани и се запълва на височина най–малко 25 см над горния ръб на тръбопровода. Последващото дозапълване може да се извърши с наличен материал или според проектните изисквания‚ ако се прави отгоре асфалтов път.
Съгласно Наредба №8 от 28.07.1999г. местоположенивето на подземните технически проводи и сградните отклонения се означава трайно със сигнални ленти (пластмасови с метална нишка и др.) на 0,3 – 0,5 м под повърхността на терена с оглед установяване местоположението им при извършване на ремонт, земни и др. видове строителни работи. Не е позволено да се зарие какъвто и да е подземен провод и сградно отклонение, ако не е поставена сигнална предпазна детекторна лента със синусоидни три метални нишки, на съответната дълбочина и ако не е документирано поставянето на лентата с акт обр. 12 за “скрити работи”. При арматурите и сградните отклонения краищата на сигналната лента да се изведат на повърхността, съгласно детайлите, приложени към инструкцията за полагане от фирмата вносител. Ако такива липсват, то следва изпълнителя да се обърне към проектанта.
• Земни работи при изграждане на подземната инфраструктура
Преди започване на изкопните работи и строителството на отделните участъци на, уличната и ВиК мрежа се извършва подготовка на трасето:
Разваляне на уличната настилка (за сградни отклонения – разваляне на тротоарната настилка) - извършва се по дължина на участъка и то само върху мястото‚ където ще се прави изкопа. Ширината на ивицата развалена настилка трябва да бъде с 30 – 40 см по–голяма от широчината на предвидената траншея.
Ще бъде извършена подготовка на площадки за депониране на изкопаната пръст, мястото, на което ще се посочи от общинските власти.
След приключване на подготовката се извършват изкопните работи по участъците на водопровода, канализацията и цялата улична мрежа – прокопаване на траншеята‚ в която ще се полагат тръбите‚ както на основния водопровод‚ така и на сградните отклонения.
Изкопът е предвиден с неплътно укрепване.
Изкопаната земна маса ще се извозва на депо‚ указано от общинските власти.
По цялата дължина на разглежданите в разработката водопроводни и канализационни участъци е предвидена пясъчна подложка – 10 см под тръбите и отстрани на тръбите. Целта е да не бъдат наранени тръбите от камъни и да се осигури плътно лягане на тръбите върху дъното на изкопа. Оформената по този начин пясъчна подложка увеличава товароносимостта на тръбите спрямо статичните и динамичните пътни товари. Изпълнението ѝ е абсолютно задължително.
Тръбите се засипват до 30 см над темето с дребнозърнеста фракция. На тази засипка се извършва леко трамбоване с ръчна трамбовка. Останалата част от траншеята се засипва механизирано с нестандартна баластра. Предвидено е механично валиране на баластрата. Накрая се възстановяват съответните улични и тротоарни настилки‚ както и зелените площи.
В проекта са спазени изискванията за минимални диаметри на тръбите в населените места, дължини и разположение на трасетата в улиците.
При започване на строително монтажните дейности, задължително ще се потърси съдействието и присъствието на проектанта на обекта.
Предвидено е плътно укрепване на всички изкопи в земни и слабоскални почви и неплътно укрепване в средноскални почви. Изпълнението на водопровода и канала ще става в отделни изкопи, като не може изкопите в един и същи участък да се извършват едновременно. Изкопите за успоредно разположените водопроводни и канализационни тръби трябва да се изпълняват последователно а не заедно, като първо се изпълнява канализацията, следва обратно засипване и изпълнението на водопровода от съответния участък. При обратното засипване ще се прави трамбоване на пластове през 20см.
10. Природни ресурси , предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.
Природните ресурси използвани при строително-ремонтните работи са: инертни материали(баластра, пясък и чакъл) и земна маса от изкопаването на каналите за полагането на тръбите. Преди пускане на вътрешната водопроводна мрежа в експлоатация се извършва промивка на тръбопроводите с технически чиста вода до пълно избистряне на промивната вода.
11.Отпадъци , които се очаква да се генерират – видове , количества и начин на третиране.
Отпадъците от дейностите по строителството и монтажа при изграждането на водопроводната, канализационната, пътната мрежи и уличното осветелние ще бъдат извозени и депонирани на регламентираното общинското депо за строителни отпадъци, намиращо се на изхода на град Момчилград в посока с. Равен.
12.Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.
Инвестиционното намерение за „Благоустрояване на кв.21 - улици, ВиК и осветление” в гр.Момчилград, община Момчилград, област Кърджали не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ и в обхвата на защитените зони по смисъла на ЗБР. Близко разположена е защтена зона „Родопи Източни”, но то няма няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху природни местообитания, популации и местообитания и видове, включително птици, предмет на опазване в близко разположената защитена зона „Родопи Източни” с код BG 0001032, поради това, че дейностите ще се извършат в регулационните граници на град Момчилград и при реализация на инвестиционното предложение няма да има загуба на площи от местообитания и безпокойство на видовете предмет на опазване в защитената зона.
13.Други дейности , свързани с инвестиционното предложение.
Не са предвидени други дейности свързани с инвестиционното предложение.
14.Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.
За изпълнението на инвестиционното предложение не е необходимо друго разрешително или съгласуване във връзка с опазване на околната среда и местообитанията на дивата флора и фауна.
15.Замърсяване и дискомфорт на околната среда.
При изпълнение на строително-монтажните дейности при изграждането на инфрструктурата, предмет на насоящото инвестиционно намерение ще се прилагат всички правила за опазване на околната среда и ще бъдат предприети всички необходими превантивни мерки от евентуално замърсяване или дискомфорт на околната среда.
16.Риск от инциденти.
Предвид на характера на инвестиционното предложение и спецификата на строително-монтажните работи на етапа на строителството и при последващото използване на изградената инафраструктура не съществува риск от инциденти, които биха повлияли негативно на околнта среда и съществуващите видове.
III.Местоположение на инвестиционното предложение:
1.План , карти и снимки , показващи границите на инвестиционното предложение , даващи информация за физическите , природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа.
Инвестиционното предложение ще се осъществи в новоизграждащия се квартал 21, който се намира в севроизточната част на град Момчилград, в регулационните граници на града.
Град Момчилград се намира южна България на около 15 км от областния център гр.Кърджали, област Кърджали, с надморска височина 245-305м. разположено е в Източно-Родопската физико-географска област в долината на р.Върбица, върху наклонен към десния бряг на реката терен. През града минават дерета, които са удобни за отливане на дъждовни води.
Климатични данни
Климатът е преходно- средиземноморски. Мястото на инвестицията попада в Източнородопски планински климатичен район. Климатичната характеристика на района е благоприятна поради увеличеното слънцегреене. Максимумът на валежите е през зимата.
Основните фактори, влияещи върху климата са:
Валежи - представени от дъжд и сняг. Средногодишната скорост на вятъра е 1,4м/с, максимални стойности 2,2м/с и 1,9м/с през март- април.
Годишната сума на валежите е 687мм, но е разпределена неравномерно. По данни за станция Кърджали по-големите количества от дъжд са през пролетта-175мм и началото на зимата 202мм. Средния брой на дните със снежна покривка е 23-24.
- Средномесечната влажност на въздуха варира, като достига максимум през декември- януари-80÷82% и минимум през юли август 59÷65%. Валежите представляват главна приходна част в баланса на подземните и повърхностните води. Режимът на валежите(дъжд и сняг) в района подчертава средиземноморското влияние.
Температура - Средната годишна температура в района е 12,2°С. Въпреки наличието на дни със замръзване на повърхностния слой на почвата, този период не е продължителен. Това дава възможност за инфилтрация и през част от зимния период.
Ветрове - Преобладаващи през всички части на годината са север - североизточните ветрове.
Роза на ветроветестанция гр. Кърджали051015NNEESESSWWNW
Физико – геоложки явления и процеси. Сеизмичност на района.
В района широко разпространение имат денудацията, ерозията и оврагообразуването.
Физико-геоложки явления и процеси, които биха застрашили сигурността на съоръженията не се наблюдават.
Съгласно “Наредба 07/2 за проектиране на сгради и съоръжения в земетръсни райони” – 2007г., гр. Момчилград попада в зона с интензитет Іс = VІІ степен по скалата на Медведев-Шпонхойер-Карник. Коефициент на сеизмичност: Кс = 0.10.
Геоморфоложка характеристика
Районът попада в Момчилградското палеогенско понижение. По-голямата част от града попада в стари високи тераси на р. Върбица и притоците й, останалата част попада в ниско до средно хълмисти части на Източните Родопи изградени от олигоценск, ипирокластити и вулканити.
Хидрография. Орография. Отточна характеристика.
Районът се отнася към поречие Арда, Източнобеломорски район, като попада във водосбора на р. Върбица. Хидрографската мрежа е добре развита и детайлно изучена. Върбица е реката с най-висок средногодишен модул на оттока в страната – 18,80 l/s/km2. Модулът на абсолютния минимален отток е 0,1-0,3 l/s/km2. Ясно се очертават два периода:
на пълноводие - с продължителност около 5 месеца. През този период често се случват изобилни речни прииждания, често придружени с наводнения. През този период се оттичат около 60 % от общия обем на оттока.
на маловодие – продължава около 2-3 месеца, като през този период се оттичат около 3-5 % от общия обем на оттока. През този период около 95 % от малките дерета –притоци на р. Върбица пресъхват в рамките на 40-70 дни.
Общата дължина на реката е 88.15 km. Най-близко разположената хидрометрична станция с № 61500 (стар № 312) е разположена край ж.п.сп. “Джебел” – на около 6-7 km северно от разглеждания обект по течението на реката и на 9.95 km от нейното устие (при вливането и в яз. “Студен кладенец”). Станцията е открита през 1936 г. с кота “0” на водоотчета 228.08 m.
Орографските данни за реката към този пункт са:
- среден наклон – 12,1%;
- водосборна площ – 1149 km2 ;
- средна надморска височина на водосборната област–584 m;
- средногодишно водно количество – 21,60 m3/s.;
- плаващи наноси (средномногогодишен наносен отток) –902х103 t/y;
- средномногогодишна мътност – 501 g/m3.
Река Върбица се характеризира с бързо преминаване на висока вълна и свързаните с това пренос и отлагане на твърд отток. Реката е с нерегулиран отток. Изградените малки язовири не оказват съществено влияние върху оттока в разглеждания участък, което означава, че може да се разчита в пълен размер на посочените водни количества. Върху режима на повърхностните и подземните води оказва влияние и скоростта на повърхностния отток. За посочения регион е характерен намален хидравличен наклон и широко речно корито, което осигурява сравнително постоянно ниво в безнапорния водоносен хоризонт.
Подземни води.
Основният водосборен басейн е р. Върбица. Районът се характеризира като засушлив. Подземните води са с плитка циркулация, непостоянен дебит и ниво свързани най-вече с климатичните условия, валежите и топенето на снеговете. Част от подземните води са пукнатинни и се формират по по-големи дизюнткивни нарушения на пирокластитите и вулканитите. В материалите на речните отложения на р.Върбица са формирани порови води. Тези води са в пряка връзка с течащите води. Очакваното водно ниво в съвременната незаливна тераса на р. Върбица се очаква под 1.5м от повърхността, а във старите високи тераси под 2.5 м от повърхността. Подземните води се екранират от глините отгоре и от пирокластитите и вулканитите отдолу. Коефициентът на филтрация за чакълите с песъкливо-глинест пълнеж /основната дренираща литоложка разновидност/ по литературни данни е определен на 40м/24ч.
Подробен картен материал с местонахождението на инвестиционното предложение е предоставен на РИОСВ – Хасково, ведно с документацията входирана в Вх. № ПД -316/26.04.2013 г.
2.Съществуващи ползватели на земи и приспособяването им към площадката и трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.
Към настоящия момент няма съществуващи ползватели на земята, а след строително-монтажните работи, живущите в новообособения квартал 21 ще са ползвателите на новоизградената инфраструктура.
3.Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.
Уличната мрежа, обект на интервенцията е публична общинска собственост.
4.Чувствителни територии , в т.ч. чувствителни зони , уязвими зони , санитарно – охранителни зони и др.;Национална екологична мрежа.
Инвестиционното предложение не попада в обхвата на чувствителни зони, уязвими зони, санитарно – охранителни зони или Национална екологична мрежа.
4а.1Качеството и регенеративната способност на природните ресурси.
С осъществяването на инвестиционното предложение битовите отпадъчни води се отвеждат посредством новоизграждащата се канализационна мрежа и съществуващия колектор до градската пречиствателна станция за отпадъчни води, където ще се пречисти и заусти в река Върбица. Качеството на пречистената вода е достатъчно добро и в рамките на допустимите разрешени стойности. Липсата наличието на вредни елементи в нея е предпоставка да не се очаква негативно влияние върху околната среда.
IV.Характеристики на потенциалното въздействие:
1.Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеопазването,материалните активи,атмосферния въздух,биологичното разнообразие и т.н .
Въздействията от реализацията на инвестиционното предложение са изцяло в положителна посока. Изграждането на нова канализационна мрежа на населеното място с пречиствателните съоръжения към канализацията, е необходима предпоставка, както за благоустрояването на града, така и за подобряване на санитарно хигиенното му състояние и опазване на околната среда от замърсяване. Целта на проекта за изграждането на канализационна мрежа в гр.Момчилград е отвеждане на замърсените битови води до мястото на пречиствателната станция за отпадни води, където след съответното пречистване в степен отговарящо на категорията на водоприемника ще бъдат заустени. Това ще намали замърсяването на подземните и повърхностните води в района. С проектирането на новата канализация ще се постигне значително намаляване на повърхностния отток създаващ проблеми в населеното място. Канализацията представлява съвкупност от тръбна мрежа, различни видове ревизионни шахти, преливници и други съоръжения зависещи от характера на терена, вида на отпадъчните води, климат и др.
Канализационната мрежа и съоръженията към нея се разполага по възможност в оста на улиците в урбанизираните територии, с минимално земно покритие поне два метра, освен ако специфичен терен не налага друго разположение. Канализацията трябва да е на по голяма дълбочина от останалата техническа инфраструктура, като се спазва Наредба №8 за правила и норми за разполагане на технически проводи и съоръжения в населени места.
2.Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа , включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.
Осъществяването на инвестиционното предложение няма вредно въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа.
3.Вид на въздействието.
Няма отрицателно въздействие от реализацията на проекта.
4.Обхват на въздействието – географски район ;засегнато население ;населени места.
Инвестиционното предложение ще се осъществи на територията на град Момчилград и засяга единствено хората живеещи в границите на населеното място. По настоящ адрес населението на град Момчилград е 8510 души.
5.Вероятност на поява на въздействието.
Неприложимо.
6.Продължителност , честота и обратимост на въздействието.
Неприложимо.
7.Мерки ,които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение , свързани с предотвратяване , намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.
Канализационната мрежа и съоръженията към нея се разполага по възможност в оста на улиците в урбанизираните територии, с минимално земно покритие поне два метра, освен ако специфичен терен не налага друго разположение. Канализацията трябва да е на по голяма дълбочина от останалата техническа инфраструктура, като се спазва Наредба №8 за правила и норми за разполагане на технически проводи и съоръжения в населени места.
Водопроводните мрежи и съоръженията към нея се разполага в страни от оста на улицата на разстояния определени с Наредба № 8 от 28 юли 1999г. за правила и норми за разполагане на технически проводи и съоръжения в населените места. Задължително е да се спазват минималните отстояния между подземните комуникации в хоризонтално и във вертикално отношение.
8.Трансграничен характер на въздействията.
Въздействието няма трансграничен характер.